Yazar Önsözü

Çizgi film, ilk olarak 1906 yılında başlayan bir oluşum. Tarihteki ilk çizgi film, 3 Nisan 1906 tarihinde “Komik Yüzlerin Komik Halleri” (Humorous Phases of Funny Faces) adıyla yayınlanmış 3 dakikalık bir filmdir. Kara tahta üzerine tebeşir ile çizilen karakterlerin basit hareketleri yer alır. Bu dönemden sonra çizgi film gelişmeye ve kendisini yenilemeye devam ederek günümüzün 3 boyutlu sinema filmleri haline gelmiştir.

Kitapta bu kadar derinlemesine inmedim tabii ki. Sunmaya çalıştığım şey, 2000 yılından önce ülkemiz televizyonlarında yayınlanmış çizgi filmler. Neden 2000 yılı öncesi? 2000 yılından önce ülkemizin genel konseptli televizyon kanallarında yayınlanan çizgi filmler 1970, 1980 ve 1990’lı yılların genç ve çocuklarının hayatında önemli bir yer etmiştir. 2000 yılından sonra ise özel çocuk kanallarının açılması ile çizgi filmler genel konseptli kanallardan uzaklaşıp sadece bu özel kanallarda gösterilmeye başlanmıştır. Bu nedenle ben de kitapta sadece 2000 yılına kadar olan çizgi filmlere yer vermeyi uygun gördüm. Uzun süren çalışmaların ardından pek çok çizgi film ismi çıkararak uzunca bir liste oluşturdum. Belki gözden kaçırdıklarım olmuştur ancak size doyurucu bir içerik verebileceğimi düşünüyorum.

Bu kitabı bir ansiklopedi düşüncesiyle aldıysanız sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu kitaba bir ansiklopedi değil, başvuru kitabı demek daha doğru olur. İçinde ansiklopedi olmasını sağlayacak akademik bilgilerden ziyade bir çizgi film sevdalısının kaleminden çıkmış, çizgi filmler hakkında notlar bulacaksınız.

Böyle bir kitap hazırlama fikri uzun zamandır aklımdaydı. Benim gibi çizgi film seven arkadaşlarımla oturup sohbet ederken bazı çizgi filmlerdeki karakterlerin isimleri, çizgi filmin sonu veya konusu gibi hatırlayamadığımız noktalar oluyordu. Elimizin altında ise açıp bakabileceğimiz bir kitap hiç olmadı. Bu kitap, bu tür acil durumlarda camı kırıp kullanabileceğiniz bir kitap oldu.

Kitabın araştırma sürecinde, çizgi film meraklısı arkadaşlarımdan destek aldım. Çıkardığım uzunca çizgi film listesini onlara gönderdim ve onların da eklediği bazı başlıklar oldu. Bu şekilde gelişerek 400’den fazla çizgi filmi bir arada toplamayı başardık. Listenin hazırlanması, araştırmalar ve yazım süreci yaklaşık olarak 250 saat sürdü.

Çocukluğumdan bu yana çizgi film tutkunu oldum ve 29 yıl boyunca hiç vazgeçmedim; vazgeçmeye de niyetli değilim. İzlediğim çizgi filmleri hiç unutmadım. Hep dostlarımla, çizgi film severlerle konuşarak bilgilerimi taze tutmayı başardım. Pek çok arkadaşım, bir çizgi film hakkında bir şeye takıldıklarında bilgi almak için beni aradılar ve bu da, bilgilerimi taze tutmamda yardımcı oldu.

Şu anda bu satırları okuyorsanız muhtemelen siz de benim gibi bir çizgi film tutkunusunuz. Eğer bu kitabı okurken sizi o çizgi filmleri izlediğiniz huzurlu ve keyifli anlara döndürebilirsem ne mutlu bana. Umarım içinizdeki çocuk hiçbir zaman ölmez.

İyi seyirler.

 

Kitaptaki özel çizimler için değerli vaktini ayıran Burcu Aycan, Devrim Kunter, Emrah Çıldır, Emre Çıldır, Eren Arık, Ertaç Altınöz, Ertan Ceyhan, Mahmud Asrar, Melih Yılmaz, Melike Acar, Murat Gürdal Akkoç, Ozan Küçükusta, Ömer Tunç, Rıza Türker, Sümeyye Kesgin, Volkan Korkmaz ve Yıldıray Çınar’a çok teşekkür ederim.

Kitabı Alabileceğiniz Adresler
Kitap satışa çıktığında satın alabileceğiniz adreslere buradan ulaşabilirsiniz.

SATIN AL!

Bize Ulaşabileceğiniz Sosyal Bağlantılar
Sponsor


Kitaba katkılarından dolayı Technopat'a teşekkür ederiz.

Twitter’da Çizgilerin Gücü Adına

Sitenin fon resmi Jessica de Bruin'in çizimidir.
Jessica'nın Deviantart sitesi